Hosgeldiniz Tarih - Saat
Şanlısoy Denizli Web Tasarim
DENİZLİ
Denizli hava durumu
En Düşük : 4°C
En Yüksek :15°C

  •  Dershaneler kaldırılacak
  •  Dershaneler kaldırılacak
Dershaneler kaldırılacak

 Dershaneler kaldırılacak

 
Milyonlarca aileyi yakından ilgilendiren dershanelerin geleceği tekrar gündeme geldi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında dershanelerin kapatılmasına ilişkin çalışmanın başladığını ve uygulamanın 2013-2014 sezonunda hayata geçeceğini açıkladı.
Başbakan Erdoğan’ın dershanelerle ilgili açıklamasına ilk tepki Denizli Büyükşehir Dershanesi Eğitim –Öğretim Danışmanı Zafer Yılmaz’dan geldi.  Yılmaz, “ Bu sistem devam ettikçe dershaneler devam edecektir. Bu sektörde çalışan binlerce eğitimci ne olacak? Sınav sistemi ne olacak? Asıl bu çözüme kavuşmalıdır” dedi.
Alfa Dershanesi Kurucusu Muhammet Özdemir ise Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarının tamamen siyasi kaygılar nedeniyle yapıldığını iddia etti ve “ Eğitim sistemindeki değişiklik siyasi kaygılarla olmamalı. Asıl ortada bir çok fiyasko varken, yapılan sınavlarda hatalar ortaya çıkarken bu sorunlar çözüme kavuşturulmalı” diye konuştu
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, parti genel merkezinde genişletilmiş il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada "Dershanecilik olayını kaldıracağız" açıklamasında bulundu.
Erdoğan, "Dershanecilik olayını kaldıracağız. Bundan kim gücenirse gücensin. Kusura bakmasınlar. Bu benim halkımın, vatandaşımın ortak talebidir. Haklı olarak 'okullar niye var?' diye soruyor. Okul varsa dershane niye var? Biz iktidara geldiğimizde üniversite imtihanların soruları ortaöğretim müfredatına göre hazırlanmıyordu, dershanelerin müfredatına göre hazırlanıyordu. Bunu bizim iktidarımız değiştirdi. Bu ülkede öyle bir emperyal yapı vardı ki, tamamen dershanecilere çalışıyorlardı. Benim parası olmayan, gücü olmayan vatandaşım dershaneye yavrusunu gönderemiyordu" diye konuştu.
Dershanecileri okul kurmaya davet eden Erdoğan, sistemin 2014'te devreye gireceğini de ifade etti.
Erdoğan, "Eğitim öğretime hizmet verecekseniz, okullaşın, okullar kurun. Biz de sizden hizmet alımı yapalım ve sizin sınıflarınızı öğrencilerimizle biz dolduralım. Bedeli neyse biz verelim. Sizi açıkta bırakacak değiliz. Biz yatırımdan kurtulmuş oluruz, siz de hizmetinize aynen devam edersiniz. Bakıyorsunuz bu güzel bir teklif demiyorlar. Niye. Öbür taraf çok daha tatlı da onun için. Orada adeta merdiven altı hizmet var, diğerinde ciddi bir kurumsallaşma olacak da onun için. Bunun adımını atacağız ve er geç 2013-2014'e de biz o sistemle birlikte girmiş olacağız" dedi.
2012 verilerine göre Türkiye genelinde halen 3 bin 961 dershane faaliyet gösteriyor. Bu dershanelere 1 milyon 219 bin öğrenci devam ediyor. Dershanelerde çalışan personel sayısı da 50 bini buluyor. Önümüzdeki aylarda tarihe karışacak dershanelerin 10 milyar dolarlık dev bir sektör oluşturduğu tahmin ediliyor. Dershanelerin velilere faturası da yüksek. Bir aile çocuklarını YGS ve LYS'ye hazırlamak için yıllık ortalama 9. sınıfta 4 bin, 10. sınıfta 4 bin, 11. sınıfta 4 bin 500, 12. sınıfta 6 bin TL harcıyor.
 Denizli Büyükşehir Dershanesi Eğitim –Öğretim Danışmanı Zafer Yılmaz’dan geldi.  Yılmaz, “ Bu sistem devam ettikçe dershaneler devam edecektir. Bu sektörde çalışan binlerce eğitimci ne olacak? Sınav sistemi ne olacak? Asıl bu çözüme kavuşmalıdır” dedi.
Alfa Dershanesi Kurucusu Muhammet Özdemir ise Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarının tamamen siyasi kaygılar nedeniyle yapıldığını iddia etti ve “ Eğitim sistemindeki değişiklik siyasi kaygılarla olmamalı. Asıl ortada bir çok fiyasko varken, yapılan sınavlarda hatalar ortaya çıkarken bu sorunlar çözüme kavuşturulmalı” diye konuştu BÜLENT TETİK
Bu Haberi Facebook'ta paylaşın
Bu Haberi Twitterde'ta paylaşın
Şuan görüntülemekte olduğunuz haber 2012-09-10 14:33:12 tarihinde yayınlandı ve toplam 649 kez görüntülenmiştir.