Hosgeldiniz Tarih - Saat
Şanlısoy Denizli Web Tasarim
DENİZLİ
Denizli hava durumu
En Düşük : 4°C
En Yüksek :15°C

  •  Mobilyacılar işçi bulamıyor
  •  Mobilyacılar işçi bulamıyor
Mobilyacılar işçi bulamıyor

 Mobilyacılar işçi bulamıyor

Kalifiye eleman bulmakta zorluk çeken mobilyacılar, işsizlik olduğunu ancak bir o kadarda işçi arayan işyerlerinin olduğuna dikkat çektiler.
 
 Mobilya sektörü ile ilgili değerlendirmede bulunan Denizli Marangozlar, Mobilyacılar ve İnşaatçılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Halil Bulut,  ülkelerin dünya üzerinde söz sahibi olabilmesi için ekonomik gücünün olması gerektiğinin altını çizdi. Türkiye'de son günlerde artarak devam eden şehit haberlerinin, ülkenin ekonomik anlamda yükselişe geçmesi ve Arap ülkeleri içinde söz sahibi konuma gelmesi ile ilgili olduğunu söyleyen Bulut, Türkiye'nin güçlenmesini istemeyen dış güçlerin bu işlerde parmağı olduğunu belirterek, "Şehitlerimize Allah'tan rahmet yakınlarına ve Türk halkına başsağlığı ve sabır diliyoruz. Fakat bu tür olaylar ile ülkenin bölünemeyeceğini ve güç kaybetmeyeceğini herkesin bilmesi gerekir" dedi.
 "Daha çok üretmek gerekiyor"
 Ülke sanayicisinin, iş adamının ve işçisinin böyle dönemlerde daha da fazla çalışması gerektiğini ifade eden Bulut, ekonomik olarak daha da güçlenerek, daha fazla üreterek, daha çok ihracat yaparak cevabın verilmesi gerektiğini vurguladı. Denizli ve Türkiye'nin gelecekte kilit sektörlerinden birisinin mobilya olacağının altını çizen Bulut, "Türkiye için eski, fakat tasarım ile birlikte yeni ayağa kalkan bir sektör. Dünya bizi mobilya ve tasarım anlamında yeni yeni tanımaya başladı. Tasarım ile ilgili kendimizi daha da geliştirip, dünyada adımızı duyurmalıyız. Aynı zamanda işsizliğin önüne geçilmesinde önemli bir sektör" diye konuştu.
 Eleman sorunu var
 Kalifiye eleman sorununun yaşandığını söyleyen Bulut, "Ülkede genç nüfus olmasına karşın, eleman bulmak gerçekten çok zor. Gazetelerin insan kaynakları eklerine baktığınızda yüzlerce eleman aranıyor. Fakat eleman hele de kalifiye eleman bulmak gerçekten çok zor. İşsizlik var. Bir o kadar da işçi arayan işyerleri var" dedi.
Bir yandan yüz binlerce kişi iş ararken, diğer yandan işyerleri ise çalıştıracak kalifiye eleman bulmakta zorluk çekiyor. İşsizliğin en önemli sebeplerinden birisinin mesleksizlik olduğuna işaret eden Oda Başkanı Halil AKBULUT  “Mutlaka çocuklarımızı okutmalıyız. İlköğretimi bitirdikten sonra okumak istemeyen çocuklarımızı meslek eğitimine yönlendirerek altın bilezik kazanmalarını sağlamalıyız.”  dedi.
Küresel krizle birlikte artış gösteren işsizlik, Türkiye’nin en önemli problemi olmaya devam ediyor. Oda Başkanı Halil Akbulut Türkiye’de özellikle lise mezunları arasında işsizliğin fazla olduğuna dikkat çekerek, “Sebebi, bir meslek bilmemeleri, liseyi okudukları halde meslek öğrenmeye yönelmemeleridir.” dedi.
Bulut, “Çocuklarımızın bir mesleği yoksa belirli konularda uzman olmamışlarsa iş bulma imkânları sınırlıdır. Sanayileşmede en önemli unsurlardan biride bilgi beceri ve iş alışkanlıklarına sahip yüksek verimi gerçekleştirecek insan gücünün yetiştirilmesidir. Günümüzde mobilyacılık sektörü bu anlamda çok önemli bir meslektir. Çünkü Türkiye’de inşaat sektörü hiçbir zaman bitmez her zaman istihdam yaratılır. Denizli de odamıza kayıtlı 350 marangoz ve mobilyacı esnaf ve sanatkâr bulunmaktadır. Bu üyelerimize ziyaret ettiğimde temel sıkıntılardan bir tanesi olan sektörde kalfa ve çırak bulunamamasıdır. Ben buradan ailelerimize seslenerek çocuklarınızı hayatında önemli yeri olacak mesleklere yönlendirin ve altın bileziğe sahip olsun diyorum. Mobilyacılık marangozluk mesleği iddia ediyorum ki dünyada en son bulacak meslek grubudur. Bizim mesleğimiz hayatımızın yaşam tarzıdır ve olmazsa olmazlardandır. Mobilya ve marangozluk mesleğinin yaşam tarzının şeması bir çocuk dünyaya gelir bebek karyolası lazım bunun için marangoz ve mobilyacı lazım bu çocuğumuz 5 – 6 yaşlarına geldiğinde Kuranı-Kerim öğrenecek bu çocuğa rahle lazım kim yapacak marangoz ve mobilyacı bu çocuk ilköğretime başladığında bu çocuğa çalışma masası lazım kim yapacak marangoz ve mobilyacı bu çocuk lise ve üniversite zamanı geldiğinde bu çocuğa şifoniyer, çalışma masası, ranza ders kitaplarına koymak için dolap gerekecek ve bu çocuğa marangoz ve mobilyacı lazım olacak.Bu çocuk okula bitirip ve zamanı geldiğinde evlenecek o zaman yatak odası, yemek odası, koltuk takımı, yemek masası sandalyesi, mutfak, vestiyer, yüklük ve benzeri mobilyalar lazım olacak ve bu çocuk yaşlanıp vefat ettiğinde tabut ve mezara konulduğunda üstüne örtülmesi için ağaç lazım olacak ve bunun için marangoz ve mobilyacı lazım olacak. Sözlerimin başında söylediğim gibi marangozluk ve mobilyacılık mesleği dünyada en son bitecek meslek dallarındandır. Onun için diyorum ki ailelere Çocuklarımızı mobilyacılık ve marangozluk mesleğine yönlendiriniz. Denizli’deki ustalarımız çocuklarımızın garantisidir. Zanaatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir” dedi. 
Bu Haberi Facebook'ta paylaşın
Bu Haberi Twitterde'ta paylaşın
Şuan görüntülemekte olduğunuz haber 2012-09-08 15:18:00 tarihinde yayınlandı ve toplam 1246 kez görüntülenmiştir.